Vicor Corporation V150B24H150BL2
V150B24H150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24H150BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24H150BL2.pdf
Availability of V150B24H150BL2
QUANTITY
V150B24H150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24H150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B24H150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24H150BL2
Related LinksV150B24, V150B24H150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24H150BL2 Details Description
Related parts for V150B24H150BL2
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 3/16" datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MONOTONIC 28-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT R/A PCB datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 FLEX IP20/ datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf