Vicor Corporation V150B24H250BF3
V150B24H250BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24H250BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24H250BF3.pdf
Availability of V150B24H250BF3
QUANTITY
V150B24H250BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24H250BF3
Internal Part NumberEIS-V150B24H250BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24H250BF3
Related LinksV150B24, V150B24H250BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24H250BF3 Details Description
Related parts for V150B24H250BF3
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.2A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf