Vicor Corporation V150B24H250BS
V150B24H250BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B24H250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24H250BS.pdf
Availability of V150B24H250BS
QUANTITY
V150B24H250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24H250BS
Internal Part NumberEIS-V150B24H250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24H250BS
Related LinksV150B2, V150B24H250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24H250BS Details Description
Related parts for V150B24H250BS
IC OPAMP INSTR 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
LABEL S LAM POLY WHITE .30X.30" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M4 datasheet.pdf
IC SW SPST 300K-2.5GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC SIX PWR SUPPLY MONITOR 16MSOP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PWR MOSFET 8SMD CC datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf