Vicor Corporation V150B24M150BL3
V150B24M150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24M150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24M150BL3.pdf
Availability of V150B24M150BL3
QUANTITY
V150B24M150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24M150BL3
Internal Part NumberEIS-V150B24M150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24M150BL3
Related LinksV150B24, V150B24M150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24M150BL3 Details Description
Related parts for V150B24M150BL3
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RELAY BLOCK 16POS 24VDC NPN datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 3A DO215AB datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf