Vicor Corporation V150B28C150B
V150B28C150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B28C150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150B28C150B.pdf
Availability of V150B28C150B
QUANTITY
V150B28C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28C150B
Internal Part NumberEIS-V150B28C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28C150B
Related LinksV150B2, V150B28C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28C150B Details Description
Related parts for V150B28C150B
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
Z+ RS485 CABLE (9 PIN) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MOD WI-I.MX51 256MB FLASH 25PK datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 64P ACT PIN BLUE datasheet.pdf
CTV 5C 5#20 SKT PLUG datasheet.pdf
DSUB 37 F SOD D FLOA G50 TIN datasheet.pdf