Vicor Corporation V150B28C150B
V150B28C150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B28C150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150B28C150B.pdf
Availability of V150B28C150B
QUANTITY
V150B28C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28C150B
Internal Part NumberEIS-V150B28C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28C150B
Related LinksV150B2, V150B28C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28C150B Details Description
Related parts for V150B28C150B
BOARD DAUGHTER ICEPIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC GATE NAND/AND 8INPUT 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf