Vicor Corporation V150B28C250B2
V150B28C250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28C250B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28C250B2.pdf
Availability of V150B28C250B2
QUANTITY
V150B28C250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28C250B2
Internal Part NumberEIS-V150B28C250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28C250B2
Related LinksV150B2, V150B28C250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28C250B2 Details Description
Related parts for V150B28C250B2
SIDACTOR BI 15V 250A DO-214AA datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf