Vicor Corporation V150B28C250B3
V150B28C250B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28C250B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28C250B3.pdf
Availability of V150B28C250B3
QUANTITY
V150B28C250B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28C250B3
Internal Part NumberEIS-V150B28C250B3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28C250B3
Related LinksV150B2, V150B28C250B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28C250B3 Details Description
Related parts for V150B28C250B3
CONN RCPT 3POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
PANEL SIDE 73X38X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf