Vicor Corporation V150B28E150BG
V150B28E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B28E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150B28E150BG.pdf
Availability of V150B28E150BG
QUANTITY
V150B28E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28E150BG
Internal Part NumberEIS-V150B28E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W