Vicor Corporation V150B28E150BN
V150B28E150BN picture photo
Mfg. Part Number
V150B28E150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150B28E150BN.pdf
Availability of V150B28E150BN
QUANTITY
V150B28E150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28E150BN
Internal Part NumberEIS-V150B28E150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28E150BN
Related LinksV150B2, V150B28E150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28E150BN Details Description
Related parts for V150B28E150BN
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 34.6VC SC74-6 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
IC FIELD PROG SSCLK I2C 24-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123S datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf