Vicor Corporation V150B28E150BS
V150B28E150BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B28E150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150B28E150BS.pdf
Availability of V150B28E150BS
QUANTITY
V150B28E150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28E150BS
Internal Part NumberEIS-V150B28E150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28E150BS
Related LinksV150B2, V150B28E150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28E150BS Details Description
Related parts for V150B28E150BS
IC REG LDO 2.9V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER DOUBLE 72POS .390" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
P/FLEX SMT H/R W/O PEGS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf