Vicor Corporation V150B28M250BG
V150B28M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B28M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28M250BG.pdf
Availability of V150B28M250BG
QUANTITY
V150B28M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28M250BG
Internal Part NumberEIS-V150B28M250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28M250BG
Related LinksV150B2, V150B28M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28M250BG Details Description
Related parts for V150B28M250BG
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.5V 5TSOP datasheet.pdf
MINITEK UNSHR VERT-CAL HEADR SMT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ANT VPOL SECTOR 9DBI 2.4G N FEM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES 12 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf