Vicor Corporation V150B28M250BG3
V150B28M250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28M250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28M250BG3.pdf
Availability of V150B28M250BG3
QUANTITY
V150B28M250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28M250BG3
Internal Part NumberEIS-V150B28M250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28M250BG3
Related LinksV150B28, V150B28M250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28M250BG3 Details Description
Related parts for V150B28M250BG3
IC TRIGGER HEX SCHM EXT-V 14-DIP datasheet.pdf
IC TRPL PROC SUPERVISOR 8-MSOP datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS STR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA ALF2 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.45A 160 MOHM datasheet.pdf
25POS M FILT P/C 370PF M3 datasheet.pdf