Vicor Corporation V150B36C150B
V150B36C150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B36C150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36C150B.pdf
Availability of V150B36C150B
QUANTITY
V150B36C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36C150B
Internal Part NumberEIS-V150B36C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36C150B
Related LinksV150B3, V150B36C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36C150B Details Description
Related parts for V150B36C150B
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 3POS 18-20AWG YEL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
DSUB 9 F NMB datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf