Vicor Corporation V150B36E250BS
V150B36E250BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B36E250BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36E250BS.pdf
Availability of V150B36E250BS
QUANTITY
V150B36E250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36E250BS
Internal Part NumberEIS-V150B36E250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36E250BS
Related LinksV150B3, V150B36E250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36E250BS Details Description
Related parts for V150B36E250BS
HOLDER BATT COIN 1-CELL 20MM SMD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 100MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 1.5A 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
SNSW 0.1A 3-16 PLAN 70507526 datasheet.pdf
RES SMD 20M OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CUTTER DIN RAIL TSD 35 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf