Vicor Corporation V150B36E250BS2
V150B36E250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36E250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36E250BS2.pdf
Availability of V150B36E250BS2
QUANTITY
V150B36E250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36E250BS2
Internal Part NumberEIS-V150B36E250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36E250BS2
Related LinksV150B36, V150B36E250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36E250BS2 Details Description
Related parts for V150B36E250BS2
FILTER 3-TERM 17MHZ 1.5A SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-220F datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 14-SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT INV 56SSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 16A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC AXIAL datasheet.pdf
USB2DEMON BDM/JTAG FREESCALE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf