Vicor Corporation V150B36H150B2
V150B36H150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36H150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36H150B2.pdf
Availability of V150B36H150B2
QUANTITY
V150B36H150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36H150B2
Internal Part NumberEIS-V150B36H150B2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36H150B2
Related LinksV150B3, V150B36H150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36H150B2 Details Description
Related parts for V150B36H150B2
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 70POS .12M datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IND LIGHT SNAPFIT 1/4" GRN DIFF datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf