Vicor Corporation V150B36H150BF3
V150B36H150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36H150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36H150BF3.pdf
Availability of V150B36H150BF3
QUANTITY
V150B36H150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36H150BF3
Internal Part NumberEIS-V150B36H150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36H150BF3
Related LinksV150B36, V150B36H150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36H150BF3 Details Description
Related parts for V150B36H150BF3
IC MCU 4K FLASH 256B 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR MELON datasheet.pdf
BATT PK 4.5V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1521U datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 8.66"L X 5.12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf