Vicor Corporation V150B36M150BF
V150B36M150BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B36M150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36M150BF.pdf
Availability of V150B36M150BF
QUANTITY
V150B36M150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36M150BF
Internal Part NumberEIS-V150B36M150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36M150BF
Related LinksV150B3, V150B36M150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36M150BF Details Description
Related parts for V150B36M150BF
IC MUX 3BIT 4:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 140MA SC-75A datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 48TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
37+37 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP, BLACK datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
INSERT MALE 3+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 0.6NH 320MA 500 MOHM datasheet.pdf