Vicor Corporation V150B36M250BL
V150B36M250BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B36M250BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36M250BL.pdf
Availability of V150B36M250BL
QUANTITY
V150B36M250BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36M250BL
Internal Part NumberEIS-V150B36M250BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36M250BL
Related LinksV150B3, V150B36M250BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36M250BL Details Description
Related parts for V150B36M250BL
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECT 12 OUTLET 8FT COAX datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf