Vicor Corporation V150B36T150BL3
V150B36T150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36T150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36T150BL3.pdf
Availability of V150B36T150BL3
QUANTITY
V150B36T150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36T150BL3
Internal Part NumberEIS-V150B36T150BL3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36T150BL3
Related LinksV150B36, V150B36T150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36T150BL3 Details Description
Related parts for V150B36T150BL3
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FLEXO WRAP 1/2" BLACK 25' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BLZP 5.08/20/180LR SN OR BX datasheet.pdf
PCI EXPRESS CONN. EON TYPE, 64P, datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf