Vicor Corporation V150B36T250BG
V150B36T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B36T250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36T250BG.pdf
Availability of V150B36T250BG
QUANTITY
V150B36T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36T250BG
Internal Part NumberEIS-V150B36T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36T250BG
Related LinksV150B3, V150B36T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36T250BG Details Description
Related parts for V150B36T250BG
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 50A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf