Yageo 9T08052A2702DBHFT
9T08052A2702DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A2702DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A2702DBHFT.pdf
Availability of 9T08052A2702DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A2702DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A2702DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A2702DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A2702DBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A2702DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A2702DBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A2702DBHFT
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
SCR 400V 8A TO251 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 24/28 BLACK datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf