Vicor Corporation V150B36T250BN3
V150B36T250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36T250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36T250BN3.pdf
Availability of V150B36T250BN3
QUANTITY
V150B36T250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36T250BN3
Internal Part NumberEIS-V150B36T250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36T250BN3
Related LinksV150B36, V150B36T250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36T250BN3 Details Description
Related parts for V150B36T250BN3
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.48K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN DIN M MALE 32POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 33.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 140MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf