Vicor Corporation V150B3V3C100BG3
V150B3V3C100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3C100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3C100BG3.pdf
Availability of V150B3V3C100BG3
QUANTITY
V150B3V3C100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3C100BG3
Internal Part NumberEIS-V150B3V3C100BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3C100BG3
Related LinksV150B3V, V150B3V3C100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3C100BG3 Details Description
Related parts for V150B3V3C100BG3
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 1A 24VDC PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
4 POLE 24VDC COIL 32 W 10AMP datasheet.pdf