Vicor Corporation V150B3V3C100BL3
V150B3V3C100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3C100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3C100BL3.pdf
Availability of V150B3V3C100BL3
QUANTITY
V150B3V3C100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3C100BL3
Internal Part NumberEIS-V150B3V3C100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3C100BL3
Related LinksV150B3V, V150B3V3C100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3C100BL3 Details Description
Related parts for V150B3V3C100BL3
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 90W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 4.4A 53.4 MOHM datasheet.pdf
WARNING PLATE FOR 4POS TERM BLK datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10PIN STR PCB datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
24U TAPPED 10-32 RAIL FOR HWM datasheet.pdf
LP-THR 5.08/02/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 270MA 850 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf