Vicor Corporation V150B3V3C150B
V150B3V3C150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3C150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3C150B.pdf
Availability of V150B3V3C150B
QUANTITY
V150B3V3C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3C150B
Internal Part NumberEIS-V150B3V3C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3C150B
Related LinksV150B3, V150B3V3C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3C150B Details Description
Related parts for V150B3V3C150B
CONN ADAPTER 4P-4P F-F PNL MNT datasheet.pdf
HDR RA DR.100 GDP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ALGAAS CA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES 14K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf