Vicor Corporation V150B3V3E100BF
V150B3V3E100BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E100BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3E100BF.pdf
Availability of V150B3V3E100BF
QUANTITY
V150B3V3E100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E100BF
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E100BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E100BF
Related LinksV150B3V, V150B3V3E100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E100BF Details Description
Related parts for V150B3V3E100BF
RES SMD 54.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL GAP 3CH 2000CPR datasheet.pdf
IGBT 600V 160A 250W TO3PF datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 3.5MM ANGLE datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf