Vicor Corporation V150B3V3E100BG
V150B3V3E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3E100BG.pdf
Availability of V150B3V3E100BG
QUANTITY
V150B3V3E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E100BG
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E100BG
Related LinksV150B3V, V150B3V3E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E100BG Details Description
Related parts for V150B3V3E100BG
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC MPU STRONGARM 166MHZ 432BGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SW SNAP ACTION MINIATURE 125V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1.88" datasheet.pdf