Vicor Corporation V150B3V3E150B
V150B3V3E150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3E150B.pdf
Availability of V150B3V3E150B
QUANTITY
V150B3V3E150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E150B
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E150B
Related LinksV150B3, V150B3V3E150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E150B Details Description
Related parts for V150B3V3E150B
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 147MA 17.1 OHM datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 9"X2.3" 5PC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SLDR YELLOW datasheet.pdf