Vicor Corporation V150B3V3E150BL2
V150B3V3E150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3E150BL2.pdf
Availability of V150B3V3E150BL2
QUANTITY
V150B3V3E150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E150BL2
Related LinksV150B3V, V150B3V3E150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E150BL2 Details Description
Related parts for V150B3V3E150BL2
RES SMD 2.2 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 115V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf