Vicor Corporation V150B3V3H100B
V150B3V3H100B picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3H100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3H100B.pdf
Availability of V150B3V3H100B
QUANTITY
V150B3V3H100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3H100B
Internal Part NumberEIS-V150B3V3H100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3H100B
Related LinksV150B3, V150B3V3H100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3H100B Details Description
Related parts for V150B3V3H100B
CONN EDGECARD 24POS .150 SQ WW datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR datasheet.pdf
POWER TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED MOD VELA STAR AMBER 74LM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf