Vicor Corporation V150B3V3M150BS
V150B3V3M150BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3M150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3M150BS.pdf
Availability of V150B3V3M150BS
QUANTITY
V150B3V3M150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3M150BS
Internal Part NumberEIS-V150B3V3M150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3M150BS
Related LinksV150B3V, V150B3V3M150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3M150BS Details Description
Related parts for V150B3V3M150BS
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 240POS SMD datasheet.pdf