Vicor Corporation V150B48C250B
V150B48C250B picture photo
Mfg. Part Number
V150B48C250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48C250B.pdf
Availability of V150B48C250B
QUANTITY
V150B48C250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48C250B
Internal Part NumberEIS-V150B48C250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48C250B
Related LinksV150B4, V150B48C250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48C250B Details Description
Related parts for V150B48C250B
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .800" datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT 100KSPS SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV NP0 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 17.4MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SOD123 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 700LM datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf