Vicor Corporation V150B48E150BL3
V150B48E150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48E150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48E150BL3.pdf
Availability of V150B48E150BL3
QUANTITY
V150B48E150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48E150BL3
Internal Part NumberEIS-V150B48E150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48E150BL3
Related LinksV150B48, V150B48E150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48E150BL3 Details Description
Related parts for V150B48E150BL3
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SSOPB datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 14PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH SMD datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf