Vicor Corporation V150B48E250BN3
V150B48E250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48E250BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48E250BN3.pdf
Availability of V150B48E250BN3
QUANTITY
V150B48E250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48E250BN3
Internal Part NumberEIS-V150B48E250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48E250BN3
Related LinksV150B48, V150B48E250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48E250BN3 Details Description
Related parts for V150B48E250BN3
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 100V 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:9 133.33MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 24"W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf