Vicor Corporation V150B48H250BG
V150B48H250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B48H250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48H250BG.pdf
Availability of V150B48H250BG
QUANTITY
V150B48H250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48H250BG
Internal Part NumberEIS-V150B48H250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48H250BG
Related LinksV150B4, V150B48H250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48H250BG Details Description
Related parts for V150B48H250BG
CABLE TIE MINI HALAR 3.9" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 270K OHM 8SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 400MW ALF2 datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BATT PK 13.5V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE 1 = 11LB BOX datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.5V 4-USP datasheet.pdf