Vicor Corporation V150B48H250BG2
V150B48H250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48H250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48H250BG2.pdf
Availability of V150B48H250BG2
QUANTITY
V150B48H250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48H250BG2
Internal Part NumberEIS-V150B48H250BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48H250BG2
Related LinksV150B48, V150B48H250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48H250BG2 Details Description
Related parts for V150B48H250BG2
TERM BLOCK HOLDING PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANSISTOR RF FET 3.5GHZ PLD-1.5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100.8VA CHAS MNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33.2 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CABLE 16COND 16AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 95C 6W BREAK datasheet.pdf