Vicor Corporation V150B48T150B2
V150B48T150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48T150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48T150B2.pdf
Availability of V150B48T150B2
QUANTITY
V150B48T150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48T150B2
Internal Part NumberEIS-V150B48T150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W