Vicor Corporation V150B48T250BN3
V150B48T250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48T250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48T250BN3.pdf
Availability of V150B48T250BN3
QUANTITY
V150B48T250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48T250BN3
Internal Part NumberEIS-V150B48T250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48T250BN3
Related LinksV150B48, V150B48T250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48T250BN3 Details Description
Related parts for V150B48T250BN3
IC DELAY LINE 6NS 8UMAX datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RACK STEEL 13X21X14.25 GRY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
4,7UF 400V 10X12,5 datasheet.pdf