Vicor Corporation V150B5C150B
V150B5C150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5C150B.pdf
Availability of V150B5C150B
QUANTITY
V150B5C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C150B
Internal Part NumberEIS-V150B5C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C150B
Related LinksV150B, V150B5C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C150B Details Description
Related parts for V150B5C150B
TRIAC 600V 1A DO214 datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V 4/3A NIMH datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC DDR3 2GB 96BGA datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf