Vicor Corporation V150B5C150BL3
V150B5C150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5C150BL3.pdf
Availability of V150B5C150BL3
QUANTITY
V150B5C150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C150BL3
Internal Part NumberEIS-V150B5C150BL3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C150BL3
Related LinksV150B5, V150B5C150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C150BL3 Details Description
Related parts for V150B5C150BL3
CONN RCPT 17POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
FUSED PROD RED datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-8 POS NON SHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.1A TO220-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4-LSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN PLUGKT datasheet.pdf