Vicor Corporation V150B5C200BS
V150B5C200BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5C200BS.pdf
Availability of V150B5C200BS
QUANTITY
V150B5C200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C200BS
Internal Part NumberEIS-V150B5C200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C200BS
Related LinksV150B5, V150B5C200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C200BS Details Description
Related parts for V150B5C200BS
SWITCH SIM ROLLER SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO204AL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 11A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 38MA 96 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 20POS datasheet.pdf