Vicor Corporation V150B5H200BF2
V150B5H200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5H200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5H200BF2.pdf
Availability of V150B5H200BF2
QUANTITY
V150B5H200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5H200BF2
Internal Part NumberEIS-V150B5H200BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5H200BF2
Related LinksV150B5, V150B5H200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5H200BF2 Details Description
Related parts for V150B5H200BF2
HEATSHRINK FP301 3/4" X 200' BLK datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 1810 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf