Vicor Corporation V150B5M150BN3
V150B5M150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5M150BN3.pdf
Availability of V150B5M150BN3
QUANTITY
V150B5M150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M150BN3
Internal Part NumberEIS-V150B5M150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M150BN3
Related LinksV150B5, V150B5M150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M150BN3 Details Description
Related parts for V150B5M150BN3
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6A ECH8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED MOD 119.4LM/102.1LM 16.5X100 datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 153NH N87 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
Connector Receptacle USB mini B 5 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf