Vicor Corporation V150B5M200BG
V150B5M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5M200BG.pdf
Availability of V150B5M200BG
QUANTITY
V150B5M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M200BG
Internal Part NumberEIS-V150B5M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M200BG
Related LinksV150B5, V150B5M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M200BG Details Description
Related parts for V150B5M200BG
IC REG ISOLATED 5V 0.4A 12SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
XBEE PRO XSC S3B 900MHZ 250MW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 50A POWIR 34 datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 250MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf