Vicor Corporation V150B5M200BL2
V150B5M200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5M200BL2.pdf
Availability of V150B5M200BL2
QUANTITY
V150B5M200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M200BL2
Internal Part NumberEIS-V150B5M200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M200BL2
Related LinksV150B5, V150B5M200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M200BL2 Details Description
Related parts for V150B5M200BL2
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT LF RX 38VQFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO216AA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf
HDR ASSY VERT DBL ROW datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 100V RAD datasheet.pdf