Vicor Corporation V72B48H250B
V72B48H250B picture photo
Mfg. Part Number
V72B48H250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V72B48H250B.pdf
Availability of V72B48H250B
QUANTITY
V72B48H250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B48H250B
Internal Part NumberEIS-V72B48H250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B48H250B
Related LinksV72B4, V72B48H250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B48H250B Details Description
Related parts for V72B48H250B
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT PNL MT 4POS SIZE 8 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SUPTX 100W CE SO SWT INSL datasheet.pdf
LED SM4 300LM WM WHT 2725K 2X2 datasheet.pdf
CONN HSNG INSERT 17POS PIN datasheet.pdf