Vicor Corporation V150B5T150BL
V150B5T150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B5T150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5T150BL.pdf
Availability of V150B5T150BL
QUANTITY
V150B5T150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5T150BL
Internal Part NumberEIS-V150B5T150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5T150BL
Related LinksV150B5, V150B5T150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5T150BL Details Description
Related parts for V150B5T150BL
IC QUAD DIFF LINE REC 16-SOIC datasheet.pdf
SPACER LED MTG T1 .440"L NAT NYL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 25POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO215AA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf