Vicor Corporation V150B5T150BS2
V150B5T150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5T150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5T150BS2.pdf
Availability of V150B5T150BS2
QUANTITY
V150B5T150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5T150BS2
Internal Part NumberEIS-V150B5T150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5T150BS2
Related LinksV150B5, V150B5T150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5T150BS2 Details Description
Related parts for V150B5T150BS2
VARISTOR 11V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf